Jak sobie radzić na rynku pracownika?

Bezrobocie jest najniższe w Polsce od lat (6,6%). Większość pracodawców narzeka na braki kadrowe. Ale są też firmy, które nie dość, że nie odczuwają skutków aktualnej sytuacji na rynku to jeszcze do ich firm pracownicy sami się zgłaszają.

Co wyróżnia te firmy?

Określona kultura organizacyjna. Taka kultura, która przyciąga tych, którzy myślą podobnie i wyznają te same wartości. Budowanie świetnego zespołu właśnie od tego się zaczyna. Najlepsze zespoły tworzą ludzie, którzy mają te same wartości i komplementarne talenty.

Jeżeli jesteś liderem zastanów się;

– Czy Twoje wartości są jasno sprecyzowane?

– Czy Ci którzy mają z Tobą pracować wiedzą co Ci przyświeca?

-Czy znają motywy powstania organizacji?

Wartości to coś, co trzyma razem grupy nieformalne, grupy przyjaciół, rodziny, związki. Dlaczego nie miałoby to być element zespalający Twojej firmy? Nie dość, że to świetny element, to właściwie jedyny słuszny.

Zacznij od tego, żeby określić Twoje osobiste wartości. Po co powstała ta firma? Przemyśl to, zapisz, a później porozmawiaj o tym z zespołem.

Wspólne określcie wartości, które przyświecają całej organizacji. Możecie też stworzyć wasz kodeks honorowy. Nie bój się też pytać o wartości podczas procesu rekrutacji. Wg. modelu K.A.S.H. są cztery główne składowe świadczące o powodzeniu każdego projektu: wiedza, umiejętność, nastawienie i nawyki.

Wiedza i umiejętności, to coś co można nabyć, przyswoić. Nastawienie i nawyki to elementy dużo trudniejsze do zmiany. A wynikają one bezpośrednio z naszych wartości. Jeżeli Twój kandydat na pracownika ma pozytywne nastawienie i chęci nauki, można się spodziewać, że jedną z jego wartości będzie rozwój. W połączeniu z wykorzystanymi talentami pozytywne nastawienie i dobre nawyki stanowią siłę odpowiedniego pracownika w odpowiedniej roli.

Pamiętaj też o tym, żeby swoimi wartościami się dzielić, wtedy będą z Tobą iść ludzie, którzy chcą Cię naśladować i razem realizować misję firmy.

Katarzyna Jagiełło

Recent Posts

Leave a Comment