Standardowe techniki sprzedaży odchodzą w niepamięć. W dobie Internetu oraz rozwoju technologii Klienci mają dostęp do nieograniczonych informacji, a tym samym stali się bardziej ostrożni i świadomi chwytów marketingowych o których jawnie mogą poczytać w Internecie.
Jak więc przekonać Klienta, aby kupił Twój produkt jeśli wcale go nie szuka?
Musisz przestawić się na zupełnie nowe rozwiązania o których dowiesz się ze wskazówek, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Klient to też człowiek, ale każdy jest inny pod względem osobowości, doświadczeń życiowych, stylu i potrzebuje abyś mówił dostosowanym do niego językiem jeśli chcesz sprzedać produkt. Produkt, który ma wartość, ale Klient musi czuć, że ta wartość została skierowana do niego osobiście i będzie rozwiązaniem jego problemów. Jeśli nie zobaczy korzyści jakie wnosi Twój produkt nic od Ciebie nie kupi.

Jaka jest wymarzona sytuacja dla Twojej firmy?

Wymarzona sytuacja to taka, w której Klienci stoją przed Twoimi drzwiami i czekają na otwarcie, aby kupić Twój produkt/usługę czasem nie zastanawiając nawet dlaczego chcą go mieć. Świetnym przykładem jest tutaj marka Apple tworząc przyjazne środowisko dookoła swoich produktów.

Co więc należy zrobić?

Pierwszym krokiem ważne jest zrozumienie siebie, swojego stylu, talentu, swoich reakcji i działań. Krok drugi to poznanie innych energii i zrozumienie dlaczego to co w Twoim przypadku się sprawdza w ich przypadku innych nie. Aby wchodzić z ludźmi w stan flow ważne abyś nauczył się ich języka – chociaż w pewnym stopniu. Im łatwiej będzie Ci przychodzić z nimi komunikacja tym będzie łatwiej.

Otaczają nas głównie cztery rodzaje energii. 

Talent Dynamics wskazuje na częstotliwości tj.: Dynamo, Blaze, Tempo, Steel . Ważne jest abyś zrozumiał ich role w życiu. Każda z nich jest inna. Każda działa w innej częstotliwości i ma inny typ osobowości. Każdy manager, który buduje swój zespół lub już zarządza zespołem powinien zrozumieć jakie typy osobowości ma w swoim zespole i jak nimi zarządzać, a każdy sprzedawca, który chce sprzedać swoje usługi wskazane jest, aby rozumiał swojego potencjalnego Klienta.

Dynamo – energia dynamo jest niezwykle kreatywna i lubi konkurować. Pragną uznania dla swoich osiągnięć. Lubią być na czele, ale nie na dłuższą metę. Cenią sobie wolność. Sprzedaż do dynamo musi być konkretna – opieraj się na kilka głównych punktach i korzyściach jakie osiągną dzięki zakupowi produktu. Mów szybko i energicznie. Zwracaj uwagę na innowacje.

Blaze – dla energii blaze najważniejsza jest interakcja i relacja z drugim człowiekiem. Lubią kontakt z ludźmi oraz różnorodność. Blaze to świetni sprzedawcy. Mogą się poczuć natomiast urażeni, gdy nie dojdzie do sprzedaży odbierając to bardzo osobiście. Sprzedaż do blaze może okazać się najłatwiejszą sprzedażą. W sprzedaży należy odnosić do opowieści, przykładów z życia innych Klientów. Uważaj jednak do typy blaze to gaduły – łatwo można odbiegać od tematu.

Tempo – cenią sobie systemy i jasne wskazówki. Nie lubią tworzyć i wymyślać nowych rzeczy. Bazują na jasnych zadaniach. Cenią sobie bezpieczeństwo oraz sprawdzoną powtarzalność. Twardo stąpają po ziemi. Sprzedaż do tempo musi odbywać na szczegółach aż dotrą do pełnego obrazu produktu/usługi. Lubią, gdy mówi się do nich spokojnie. Wyjaśnij wszystkie korzyści, nawet te poboczne. Angażuj je w rozmowę poprzez pytania.

Steel – skupia się na faktach i takie ją będą interesować. Energia steel jest bardzo analityczna, a więc dane, liczby, szczegóły. Przygotuj się na dogłębne wgryzanie w temat i bądź dobrze przygotowany na temat swojego produktu/usługi. Jeśli Steel wyczuje, że nie wiesz o czym mówisz poszuka kogoś innego. Pokaż ostateczną cenę i cechy produktu. Przygotuj się na poświęcenie dużej ilości czasu.

Artykuł był dla Ciebie ciekawy? Zostaw nam swój komentarz. Chcesz dowiedzieć się czego przede wszystkim nie robić w sprzedaży w przypadku każdej z tych częstotliwości? Napisz do nas.

Monika Kręt

Recent Posts

Leave a Comment